Sağlıklı Yaşam

“Ben” Deyip Geçmeyin
2102

Yaz iyiden iyiye yüzünü gösterdi. Tatil planları çoktan yapıldı bile. Ancak tatile ve yaz mevsimine gölge düşürmemek için daha bilinçli olunmalı ve güneşin cildimize vereceği zararlara karşı daha dikkatli olunmalı. Cilt lekelerinin özellikle yazın artış gösterdiğini söyleyen Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Gonca Gökdemir “Cilt üzerinde mevcut bir benin büyümesi, kanaması, renk değiştirmesi veya üzerinde kanayan yaralar olması kanserleşme lehine bulgulardır. En önemli nokta erken teşhistir. Erken evrede yakalanan melanomda tümörün olduğu alanın cerrahi olarak çıkarılması yeterlidir” diyor.

Doğum Sonrası Kısa Sürede Forma Girmenin Yolları
2081

Hamilelik döneminde anne adayları dünyaya bir bebek getirme heyecanının yanı sıra aldıkları fazla kiloları nasıl verecekleri konusunda endişeler yaşarlar. Doğum sonrası uygulanan bilinçsiz diyetler ise annede kas kaybına, çeşitli hastalıklara yol açarken anne sütünün de kesilmesine neden olmaktadır. Doğumdan sonra uzman kontrolünde uygulanacak sağlıklı beslenme programı ile ideal kiloya kavuşulması önemlidir. Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Şefika Aydın Selçuk, yeni annelere sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.
 
Aç Kalmadan Doya Doya Zayıflamak Mümkün...
1931

Yaz aylarının yaklaşmasıyla diyet sezonu açıldı. Bu dönemde öncelikle yaza formda girmek uğruna uygulanan şok diyetlerden ve protein diyetlerinden uzak durmak gerekiyor. Çünkü bu diyetlerin faturası sağlığınıza kesiliyor. Sadece kilo vermeye değil sağlıklı kilo vermeye odaklanarak kalıcı bir şekilde zayıflamak ve yaza formda girmek ise hayal değil. Doygun Ekmek’in sosyal medyada hayata geçirdiği Doygun’la Hayata Dair Projesi’nde Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, yaza formda girmek isteyenler için aç kalmadan, sağlıklı zayıflamanın tüyolarını veriyor.

Gülmek Hafızayı Güçlendiriyor...
1952

Yapılan bir araştırmaya göre; gülmenin, kısa süreli hafızayı olumlu etkilediği belirlendi..

Susuzluk Tehdit Ediyor....
2216

Beyninin yüzde 75'i, kanının yüzde 92'si, kaslarının yüzde 75'i, kemiklerinin ise yüzde 22'si sudan oluşan insan vücudu susuz kaldığında ciddi hasarlar meydana geliyor.

1 Fincan Kahve Karaciğeri Koruyor!
2554

Günde bir fincan kahve içmek, karaciğer yağlanmasını azaltıyor. Uzmanlar, yapılan araştırmalarla bu faydanın kanıtlandığını belirtiyor

Havuç Suyu Unutkanlığa Birebir...
2312

 Dr. Ömer Coşkun, akşam yatmadan önce içilecek bir bardak havuç suyu ile Alzheimer hastalığından korunabileceğini söyledi. Alzheimer’ın Alman doktor Alzheimer tarafından ilk kez bir kadın hastası sayesinde ortaya çıktığını hatırlatan Dr. Coşkun, bu hastalığın günümüzde maliyeti en yüksek hastalıkları arasında kalp ve kanserden sonra üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

Pırasa Deyip Geçmeyin!
2174

Kış günlerinin sofralarda yer alması gereken sebzelerinden biridir pırasa. En sevilen sebzeler listesinde yer almasa da saymakla bitmeyen faydaları sebebiyle mutlaka sofralarda yer alması gerekiyor

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?
2346

Özel Medicana Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Selda Yıldırım, insanların aynaya baktığında göz renginden önce göz çevresindeki morlukların fark edildiğini belirtti. Göz altı morluklarının sebebinin kılcal damarlardaki kanın damar dışına sızmasından kaynaklandığını ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

Ahududunun Faydaları Saymakla Bitmiyor....
2128

Bol miktarda antosiyan maddesi içeren ahududu, kan akışını hızlandırır. Bu özelliği ile de cinsel gücü artırır. Afrodizyak etkisi yaratır.

EN GÜNCEL