Ana Sayfa Magazin "Survivor ruhu taşımayanı götürmem"

Acun'la bugüne kadar normal insanlar gibi bir röportaj yapmayı başaramadık. Mutlaka bir enteresanlık oldu, olacak da! Dominik'e gelmemin de hikayesi bize yakışır olmalıydı. Salı öğleden sonra Çarşamba sabah buluşup bir gün sürecek bir yola çıkacağımızı öğrendim. İçeriğini tam bilmeden hazırladığım valizle çıktım evden. Survivor maceram valizden çıkan kışlık çorap tekiyle başladı. Röportaj mı? Bir dokunulmazlık oyunu sonrası palmiyelerin altında başladı, dönüş uçağında noktalandı.

"Adamın dibisin"

Las Terrenas diyorlar bulunduğumuz yere. Kısaca Survivor adası. İşte bu cennetten bozma yerde, tam 8 gün, 220 kişiden oluşan Türk, Arjantinli ve Dominikli ekiple birlikteydim. "Hiçbir başarı tesadüf değildir" lafını kim bulduysa doğru söylemiş. Dünyanın en güzel ülkelerinden birinde, güneşin altında deli gibi çalışıp haftanın üç gününe program yetiştirmek işkence olmalıydı. Yani bence... Ama değildi işte... Acun Medya bir aileydi. Dünyadaki tüm Survivor'larda çalışan profesyonel Arjantinli ekip de amca oğlu, dayı kızı kontenjanından katılmış ekibe. Maria süper Türkçesiyle "Kayiiiit" demeden kuş uçmuyor. Ekibin lideri, detay manyağı Eze Türkler'den öğrendiği "Adamin dibisin" lafını öyle güzel söylüyor ki son hindistan cevizi dilimimi bile vermeyi düşünüyorum. Biraz Acun'la konuşalım, ekibi anlatmaya devam edeceğim.


Kilo vermişsin, sırrı sürekli elinde olan Hindistan cevizi olabilir mi?

7 kilo verdim burada. Benim bir huyum var bir şeyi çok sevdiysen sürekli onu yaparak yaşayabiliyorum. Hindistan Cevizi'ni de çok seviyorum, ondan mı bilmem ama.


Beşinci Survivor, farklı olan ne, bu kez neyi başardın sence?

Dördüncü üçüncüden, beşinci dördüncüden daha iyi reyting aldı. Reality Show'larda reytingin yukarı tırmanması kolay değil. Bu seyircinin her şeyin gerçek olduğuna inanması demek. O açıdan çok mutluyum. Her dakika yeni bir format yaratmak zorunda değiliz, o formatı daha iyi noktalara taşımak da beceri. Biz bunu yaptık. İngiltere'den Survivor temsilcisi geldi, inceledi ve "Gördüğüm tüm Survivor'lardan iyisiniz" dedi.

Ödül oyunlarında çıta bayağı yükseldi.

Bizde para hiç ön planda olmadı. Bir ilginçlik yakaladıysam ve istiyorsam olayın faturası geldiğinde görürüm rakamı. Hiçbir şey kazanamasanız bile halkın beğenmesi yeter. Bu sene sadece ödüller için 2 milyon dolar harcadık. Bu dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir rakam. Normal bir Survivor'ın ödül bütçesi 200 bin dolar falan, Amerikalı 400 bin harcıyor, biz 2 milyon dolar harcadık. Bir dahakinde daha büyüğünü yapacağım.


Toplamda?

Bu sene 90 gün kaldığımız için artan bir masraf oldu, toplam maliyet 10 milyon doları buldu. Aynı prodüksiyonu 2 milyon dolara da çekerdim. O sayıda kamera ve insan kullanırsın, çekersin. Helikopter kamera kullanıyoruz iki tane, montajcılarımızın hepsi adada. Daha çok görüntü için daha çok montaj seti lazım.


Yeni Survivor hangi ülkede?

Acun "Bey", Esat "Bey" yok, en fazla "Ağabey". Herkes eşit, birlikte yemek yeniyor, birlikte eğleniliyor. Masör Rıza Ağabey aynı zamanda aşçı, bir omlet yapıyor aklınız durur; muhabir Birol aynı zamanda komedyen, bir Dominikli gibi konuşur onu da aynen omlet gibi yersiniz. Sevmediğim insanla çalışmam demişti Acun, insan insanı yolculukta tanır misali, onu şimdi daha iyi anlıyorum. Hafif hoşlanmadığı biriyle bile çalışmaz. Sevmediğiyle şirket dışında bile iş yapmaz. Sergen sevdiği için Yetenek Sizsiniz'deydi. Bana gıcık olsaydı Pulitzer ödülü koleksiyonum olsaydı bile adaya gidemezdim. Hayata bakışı aynen bu...


Çok etkileyici...

Benim şirketimde çalışan herkes yaptığı işi kendi işi gibi görür, sahiplenir. Öyle problemleri öyle kıvraklıkla çözerler, öyle son dakika görüntüleri yetiştirirler ki... Aslında bütün bunların sebebi sevgi ve sevgi denen şey çift taraflıdır. Umarım uzun yıllar böyle gider.


Tatil ne zaman başlıyor ya da var mı?

Tabii ki! Kıbrıs finallerinden hemen sonra, gerçi benim 10 günlük bir iş trafiğim var. Sonra iki ay kimse çalışmayacak, ekip için hain planlarım var. Yanmaya devam. Tüm ekiple tekne turu yapacağız. Sonra Ramazanımız var, toplu iftarlarımız olur. Ardından da yeni sezon başlar.


Bu arada Dominik'e veda mı ediyoruz?

Büyük ihtimalle. Yeni Survivor Malezya ya da Tayland'da. Esat yarışma biter bitmez oralara gidecek. Onun için de parantez açayım, o kadar sosyal adam 95 gün boyunca adada her oyunun başındaydı, çocukluk arkadaşım.


"Survivor'ı Acun sunmasaydı, kim sunardı"

O disiplin ilginç bir şekilde yarışmacılara da geçmiş. Neticede onlar filmin olmazsa olmazları. Ama hepsinde bir "Acun abi de öyle diyorsa tamam" durumu var. Çünkü önce insanlık, sonra reyting. Örnek mi? Cem Yılmaz'ın da doktoru ve nikah şahidi olan ortopedi konusunda bir numara profesör Ali Şehirlioğlu da bizimle birlikteydi, Ali ağabeyle zorlu oyunlardan birini seyrediyorduk. Yarışmacılardan Begüm çok kötü düştü. Acun tereddütsüz onu olay yerine çağırdı. Gerçi Ali Şehirlioğlu zaten tanınan bir doktor ama Andy Warhol o efsane sözü Acun Ilıcalı'nın etrafında dolaşırken yazmış sanki: "Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak"...


Peki bir sonraki Survivor? Flaş isimler var mı?

Survivor öyle bir yarışma ki çok ünlü ama survivor için yaratılmamış birini oraya götürmek çok riskli. Kendisi de biz de zarar görürüz.


Gerçi en kötü Zeynep Tunuslu'ya olan olur, adapte olamaz elenir.

Tabii ki ama ben katılana da bir şey versin isterim. Survivor ruhu taşımayanı, isterse Türkiye'nin en popüler ismi olsun, götürmem.


Bir sürü yeni ünlü adaylarımız oldu. İstanbul'a dönünce teklif üstüne teklif alacaklar. Müdahale edecek misin?

Bizim bir sözleşme imzalatıyoruz. Kontrol bizde. Yarışmacı bize uygun olmayan bir programa çıkamaz. Bizi, kendini küçük düşürecek bir şey yapamaz. Bu en az bizim kadar onu da koruyan bir durum. Hatta kazandığı paralardan yüzde 20 alma hakkımız var sözleşmeye göre ama bu zamana kadar hiç yapmadık. Kontrolden çıkmış psikopatın teki çıktı yarışmacı mesela, sigortam olmak zorunda.


Anıl'ın peşindeymiş herkes. Genç, alışık değil üne, yanlış adım atabilir. Ne dersin?

Anıl bana sormadan bir şey yapmaz, çok efendi ve saygılı. İkinci yedekken iki yarışmacı birden çekilince geldi. Begüm de inanılmaz bir hikaye, ilk 14'e giremezdi sevilme listesinde, nerelere geldi.


En zor soruya hazır mısın? Ama cevaplamam demek yok.

Ben de muhabirlikten geliyorum Nazenin korkutamazsın, sor.


Survivor'ı sen sunmasaydın kim sunsun isterdin?

Çok güzel bir soru... Murat Boz olabilir, çok da iyi yapar bence. Burcu Esmersoy'un da altından kalkacağına eminim.


Yeni bomba!

Sıradaki hedefin ne çok korkuyorum Survivor Marslılar-Venüslüler falan dersin diye...
Yeni hedefim başka ülkelere Survivor yapıp, o ülkede reytingde bir numara olmak. Romanya ve Yunanistan'la görüşüyorum. A'dan Z'ye Acun Medya yapımı olacak. Benim mesaim bitmez.

Acun'un gözünden dört finalist...

Hasan: Survivor için doğmuş
Anıl: Kadere inancın örneği
Begüm: Survivor'ın sürprizi
Nihat: Geleceği en parlak olan

kaynak:HT PAZAR / NAZENİN TOKUŞOĞLU

"Survivor ruhu taşımayanı götürmem" Hakkında Yorumlar

Yorum, Soru ve Yanıtlar
  1. "Survivor ruhu taşımayanı götürmem" için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Web sitemizde yorumlar yapabilmek için buraya tıklayarak üye girişinizi yapmalısınız.
Henüz üye değilseniz, kısa üyelik formumuzu buradan doldurabilirsiniz.

EN GÜNCEL