Ana Sayfa Oyuncu, Sunucu ve Ekran Yüzleri Gürgen Öz

Gürgen Öz
Oyuncu :
Gürgen Öz
Web Sitesi :
Gürgen Öz Web Sitesi

 

Gürgen Öz 10 Mayıs 1978'de Zonguldak'ta doğdu. Mühendis olan babası ve tarih öğretmeni annesi İstanbul'da üniversitedeyken tanışmış, babasının görevi ve de doğup büyüdüğü şehir olması nedeniyle evlendikten sonra Zonguldak'a yerleşmişlerdir. 
 
Ablası Yaprak ve Gürgen, ortaokul ile liseyi TED Zonguldak Koleji'nde okuduktan sonra üniversite için ailenin İstanbul'daki evlerine yerleşmişlerdir. Ablası Amerikan Dili ve Edebiyatı okurken, Gürgen de tarihe olan merakı yüzünden İstanbul Üniversitesi'nde Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümünde okumaktaydı. Bu dönem içerisinde "Şahika Tekand Oyunculuk Stüdyosu"nda 1 yıl doğaçlama teknikleri üzerine çalıştı. Ardından çocukken oyun oynama duygusuyla oyunculuğa ve lisedeyken de okul tiyatrosunda tiyatroya başladığından; herşeyi olabileceği hayaller dünyası, aşık oldugu mesleği oyunculuğu öğrenmek için anne ve babasından gizli; "Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı" giriş sınavlarına girdi ve kazandı. 
 
Okulda Prof.Zeliha Berksoy ve Müşfik Kenter başta olmak üzere birçok önemli hocanın öğrenciliğini yaptı. Konservatuvardayken yazdığı "Alman Satrancı" adlı oyunu kısa filme çekildi. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli ödüller aldı. 
 
Okul yıllarında birçok oyunda da oynadı. Okul zamanı ve sonrası; "Bakırköy Belediye Tiyatroları" ve "Devlet Tiyatroları"nda görev aldı. BBT'de, Yaşar Kemal'in yazdığı, Müşfik Kenter'in yönettiği, görev aldığı son oyun olan "Teneke"de başrolü üstlendi. 
 
2001 yılında mezun olduktan sonra aynı bölümde tiyatro rejisi mastırına başladı. Prof.Zeliha Berksoy'la beraber, Bertolt Brecht'in "Üç Kuruşluk Opera" adlı eserini bölüm oyunu olarak sahneye koydu. Konservatuvarda iki yıl asistan hocalık yaptı. Bu sırada okul arkadaşlarının tiyatro grubuyla yurt dışında birçok festivale katıldı. Yurt içinde de birçok festival dışında 14.Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'ne katıldı. 
 
Çeşitli dizilerde ufak roller aldıktan sonra televizyon kariyerine başladı. Okan Bayülgen'le çalışmaya başlayınca yoğunluk nedeniyle tez aşamasında yüksek lisans eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldı. Bu süreçte televizyonlarda ilk kez canlı doğaçlama performansları gerçekleştirdi. Bir yıl sonra; "Bakırköy Belediye Tiyatroları"ndaki görevinden yine yoğunluk nedeniyle ayrıldı. 
 
Şu anda televizyon ve sinema kariyerine devam etmekte olan oyuncu bu sezon tiyatro yapmamaktadır. 
 
2009 yılından itibaren Yitik Ülke Yayınevi'nden çıkan "Bozcaada Öyküleri", "Olimpos Öyküleri" ve "80'lerde Çocuk Olmak" adlı kitaplarda öykü ve yazıları yayınlanmaktadır. 
 
Yine 2009 yılı itibariyle tezini tamamlamak üzere yüksek lisansa geri dönmüştür. Aynı zamanda Semiha Berksoy Opera Vakfı, Tiyatro Stüdyosu'nda doğaçlama dersleri vermekte ve yeni kitap projelerinde yer alacak yazılarını hazırlamaya devam etmektedir.
 
http://www.gurgenoz.com/bio.htm

Gürgen Öz Rol aldığı yapımlar :EN GÜNCEL