Ana Sayfa Haberler Adidas’tan Çevreci Bir Adım Daha

Adidas’tan Çevreci Bir Adım Daha

Adidas’tan Çevreci Bir Adım Daha

adidas, ürünlerinin sunduğu yüksek performanstan ödün vermeden, üretim sırasında oluşan atık miktarını azaltacak adımları hayata geçiriyor. adidas, ürün geliştirme sürecinde performans ve tarzı korurken atık miktarını azaltmak yönünde devrim niteliğinde bir adım attı. adidas Koşu ve adidas by Stella McCartney ekipleri, yeni ürün serisinin kumaş sarfiyatını azaltmak için yürüttükleri çalışmalarda kalıp verimliliğini artırmaya odaklandı. adidas, bu eşsiz tasarım ve üretim sürecinin anlatıldığı kısa bir animasyon film de hazırladı. Animasyon, ürünlerin tasarlandığı süreç üzerine kurgulandı. Filmde, değişen algıların ve kurallara karşı gelişin konfor, uyum ve tarzdan taviz verilmeden, daha etkin bir tasarım süreci yaratabildiği vurgulanıyor.Bütüncül bir yaklaşıma sahip olan adidas by Stella McCartney Koleksiyonu’nda, yüzde 95 organik kumaş kullanılırken birkaç farklı renk kullanılıyor. adidas by Stella McCartney’nin sürdürülebilirliği yüksek ürünler sunduğu koleksiyonunda, parlak turuncu ve gri renklerde düşük atıklı tişörtler, düşük atıklı şort, beyaz ve açık yeşil renkli kısa kollu sweatshirt ile tamamlanıyor. Gelişmiş, çevre dostu kesim teknikleri sayesinde kullanılan kumaşın yüzde 95’i nihai ürünü oluştururken, geriye kalan yüzde 5’lik kısım geri dönüştürülüyor veya başka amaçlar için kullanılıyor, böylelikle hiçbir artık kumaş çöpe gitmiyor. adidas, karbon ayak izine dikkat edenler için de mükemmel performans ve tarz için bir seçenek sunuyor.

Koşu ürün yelpazesi ise, yüksek performans hedeflerini korurken bir yandan da malzeme kullanımını mümkün olduğunca azaltmak üzere tasarlandı. Tasarım ekibi, ana kalıpta kare ve dikdörtgenler kullanarak ve esnek ilave parçalar ile en ideal kalıba ulaştı. Kalıp değiştirilerek kalıp etkinliği yüzde 96’ya yükseltildi, bir başka deyişle; kesim masasındaki kumaşın yüzde 96’sı üründe kullanılmış oldu. adidas Global Koşu Direktörü Craig Vanderoef konuyla ilgili şunları söyledi: “Sadece performansı artırarak değil, aynı zamanda üretim süreçlerini geliştirerek her zaman daha iyi ürünler sunmayı hedefliyoruz. Bu ürün yelpazelerini tasarlarken, bir yandan kalıp verimliliğini en üst düzeye yükseltmeyi diğer yandan da yaratıcı olmayı amaçladık. Yüksek performanslı ve şık olmasının yanı sıra israfı da azaltan ürünler geliştirdik.”
Big Animal Productions ile birlikte yaratılan animasyonda, malzemelerin nasıl daha etkili ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılabileceğini göstermek amacıyla bir kağıdın nasıl elde işlenebileceği gösteriliyor.

 adidas Better Place

adidas by Stella McCartney Koleksiyonu, adidas Better Place Programı’nın bir parçasıdır. adidas Better Place, adidas’ın sürdürülebilir ürün programıdır. Bir ürünün Better Place ürünü olarak değerlendirilmesi için,
organik pamuk veya geri dönüştürülmüş polyester gibi sürdürülebilir malzemelerden üretilmiş olması veya su ve enerji kullanımını ya da sera gazı salımlarını azaltmak üzere daha sürdürülebilir bir şekilde üretilmiş olması gerekmektedir. Tüm adidas ürünlerinde olduğu gibi, Better Place ürünleri de en yüksek işyeri standartları kapsamında, tehlikeli kimyasal maddeler olmaksızın imal edilmektedir. adidas, çevreye duyarlı malzemelerin nasıl ve nerede üretildiği konusunda yeni bilgiler ortaya çıktıkça, Better Place ürün kriterlerini de sürekli olarak gözden geçirmekte ve standartlarını daha da yukarılara çekmektedir.
 

Geri dönüştürülmüş malzemeler

adidas olarak, iç tabanlar, tekstil ürünleri, apreler ve kauçuk gibi çeşitli geri dönüştürülmüş malzemeler tedarik ediyoruz. Eski malzemelerin işlenip yeni ürünlere dönüştürülmesi anlamına gelen geri dönüşüm, yararlı malzemelerin israfını önler, yeni hammaddelerin tüketimini azaltır ve işlenmemiş malzemelerin çıkartılıp işlenerek yeni ürünlere dönüştürülmesi için ihtiyaç duyulan toplam enerji miktarını da düşürür.

YORUMLAR

Web sitemizde yorumlar yapabilmek için buraya tıklayarak üye girişinizi yapmalısınız.
Henüz üye değilseniz, kısa üyelik formumuzu buradan doldurabilirsiniz.

EN GÜNCEL