Ana Sayfa Haberler Türk dizileri bir ülkeyi ikiye böldü..!

Türk dizileri bir ülkeyi ikiye böldü..!

Suudi Arabistan Kültür Bakanı, ‘halkı kötü etkilediği’ gerekçesiyle Türk dizilerini yayınlayan uydu kanallarının kapatılacağını söyledi. Ilımlı kesimler ise ‘bizi dünyaya açıyor’ diyerek bakana karşı çıkıyor. Suudi Arabistan’da ülkedeki din adamlarının sıklıkla eleştirdiği Türk dizileri nedeniyle tartışma çıktı. Suudi Kültür Bakanı Abdülaziz Hoca, Türk dizilerinin de içinde bulunduğu bazı programların Suudi halkını kötü yönde etkilediğini belirterek ulusal birliği tehdit eden uydu kanallarını kapatmak istediğini söyleyince halk ikiye bölündü.

‘İsyana kışkırtıyor’
Halkın aşırı dinci ve muhafazakar kesimlerinden Hoca’ya destek geldi. Ancak daha ılımlı kesimler kanalların kapatılmamasından yana. Uydu kanallarının kapatılmasına karşı çıkanlar başta Türk ve Lübnan dizileri olmak üzere, bu programların ülkeyi dış dünyadan haberdar ettiğini savunuyor. Lübnan’da yayımlanan As-Safir gazetesi Hoca’nın ‘isyana kışkırttığı’ için kapatmak istediği kanalların din adamları tarafından da sıklıkla eleştirildiğini yazdı.

Kanalın sahibi prens
Gazete kapatılmak istenen kanallarda Suudilerin dansı, şarkı söylemeyi, modayı seven insanlar olarak gösterildiğini belirtti. As-Safir’e göre bu kanallar din hakkında konuşmayı seven ancak aşırı olmayan ve Türk dizilerini izlemekten hoşlanan Suudileri yansıtıyor. Bu durum Türk dizilerini gösteren kanalların karşılaştığı ilk saldırı değil. Suudi din adamları ‘Gümüş’ dizisini yayınlayan MBC adlı kanala da savaş açmıştı. Dizinin kadınlar için ‘günahkar’ olduğu ve kadınları kötü yönde etkilediği iddia edilmişti. Ülkenin en önemli din adamlarından Yusuf El Ahmed, Gümüş ve Ihlamurlar Altında gibi Türk dizilerini yayınlayan MBC kanalının sahibinin şeriata uygun şekilde cezalandırılması gerektiğini söylemişti. Kanalın sahibinin ise Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın kuzeni Prens El Velid Bin Talal olduğu biliniyor.

Çocuk kanalına fetva
Kanalda tepki gören programlar sadece Türk dizileri değil. MBC’ye bağlı olan bir çocuk kanalı da Suudi din adamlarından tepki görüyor. Din adamları kanalın çocuklar tarafından izlenmemesi için birkaç hafta önce bir fetva yayınladı. Kanalın çocuklara ateizmi ve ahlaksızlığı aşılamaya çalıştığı öne sürüldü. Suudi Arabistan’da izlenen Türk dizileri arasında Muhteşem Yüzyıl, Yaprak Dökümü, Fatmagül’ün Suçu Ne ve Aşk-ı Memnu yer alıyor.

YORUMLAR

Web sitemizde yorumlar yapabilmek için buraya tıklayarak üye girişinizi yapmalısınız.
Henüz üye değilseniz, kısa üyelik formumuzu buradan doldurabilirsiniz.

EN GÜNCEL