Ana Sayfa Haberler Sponsor Sorumlusu Nazlı Yeter ile röportajımız

Sponsor Sorumlusu Nazlı Yeter ile röportajımız

Dizisponsorlari.com özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. 

‘’Dengesizliklerin denge kabul edildiği ve yorumun bittiği yerdeyiz’’ diyen ve sayısız dizinin Sponsor Sorumluluğunu üstlenen Nazlı Yeter dizisponsorlari.com’un sorularını yanıtladı. 

-Nazlı YETER:

Biz suya yazı yazıyoruz…

Ne izi kalıyor ne de adı…

Canı isteyen izliyor, sürekli eleştiriliyor. Artık seyirci devamlılık tutup şirketi arayıp size canı ne isterse söyleme hakkını kendinde bulacak kadar bu işi azımsamaya başladı. Bu da zaten sektörün kendini gözden geçirme zamanının geldiği anlamına geliyor. Seyirci hala olanları gerçek sanacak kadar inanıyor bazen gördüklerine… arayıp barışsınlar, sakın ölmesin diyenler var…

Bence ya da ben olsaydım denen herhalde başka bir meslek yoktur. Ve nedense her ailenin bir komiği, bir yakışıklısı, bir de Sharon Stone’u var..

Nüfusun bile tam olarak sayılamadığı ülkemizde Reyting alamadı diyerek dizileri yayından kaldırıyorlar. An itibari ile bütün emekleriniz, çabanız boşa gittiği gibi eş zamanlı olarak ortalama 70-80 kişi maddi manevi kayba uğruyor…

Bizim işi yapan oyuncu da dahil ne zaman ne kadar  parası olacağını bilemez..Hiç bir yapımcı ekip istediği zaman para ödemez. Çünkü kanal da canı istediği zaman  ya da uygun gördüğü zaman ödeme yapıyor diyelim..Hangi sektörde acaba 10 hafta maaş almadan çalışıyor insanlar… Çok merak ediyorum.

Dengesizliklerin denge kabul edildiği ve yorumun bittiği yerdeyiz... Çünkü biz filmciyiz..

-Dizisponsorları.com: Nazlı YETER Kimdir?

-Nazlı YETER:  74 Yılında Kayseri de Doğmuşum. 77 senesinden beri İstanbul’da yaşıyorum. Kalabalık bir ailede büyüdüm. 5 yaşında okula gidenlerdenim.. Hayata biraz erken başladım diyebilirim. Lise den sonra o dönem önüme gelen sınav sistemini redederek biraz da inatla üniversite ye gitmedim. İtiraf ediyorum... Pişmanım. : )

1988 Yılında stajla başlayan çalışma hayatım 1990 senesinden itibaren tam zamanlı olarak devam ediyor. Esas mesleğim Teknik Ressamlık. Bu sektörde 5 sene çalıştım.

 Fakat reklam alanında kendimi yetiştirmek ve bu alanda daha mutlu olacağımı düşündüğüm için o zaman aldığım bir kararla Reklam sektörüne yöneldim. Ve 96 senesi itibari ile reklamın birçok alanında Radyo Reklam Koordinatörlüğü, Reklam Halkla İlişkiler, Medya Planlama ve Reklam Tasarım gibi birçok alanda farklı şirketlerde çalıştım. Son on senedir Film Sektöründe Sponsor Sorumlusu olarak devam ediyorum.

-DS: Sponsor Sorumlusu olmaya nasıl karar verdiniz?

-NY:Enteresan bir şekilde başladı. Ajans ve Reklam Halkla İlişkiler alanında çalışırken birçok dizi projesinde yer alıyorduk. Ve haliyle yapım şirketleri ile temas halindeydim. Yani o zaman biz sponsor oluyorduk. Dizilere, bazı tv programlarına…

 Avşar film den gelen teklif üzerine ajanstan ayrılarak 2003 Yılında Film ve Dizi Sponsorlukları ile ilgili çalışmaya başladım. Tabii bu çok daha farklı bir alandı. Ama amacım Reklam adına kendime bir şeyler katmak ve bu alanda ilerlemek olduğu için ilk zamanlar biraz zorlandım diyebilirim.

-DS:  Hangi Projelerde yer aldınız?

-NY: Benim ilk çalıştığım dizi projesi Avşar Filmin yapımcısı olduğu ‘’Kurşun Yarası’’ dizisidir.

Diziler: Çemberimde Gül Oya, Seni Çok Özledim, Güz Yangını, Erkekler Ağlamaz, Asla Unutma, Aşka Sürgün, Nehir, Hatırla Sevgili, Asi, Karayılan, Affedilmeyen, Esir Kalple, Kül Ve Ateş, Kasaba, Yol Arkadaşım, Bu Kalp Seni Unutur Mu, Gönülçelen, İstanbul’un Altınları, Başrolde Aşk, Reis, Bir Günah Gibi, Kuzey Güney, Al Yazmalım, İbreti Ailem.

Kurşun yarası

Sinema Filmleri: Hayatımın Kadınısın, Güz Sancısı

-DS:  Mesleğinizde asıl adınızı duyuran proje hangisidir?

-NY :Benim en büyük şansım bu noktada 10 Sene boyunca birçok başarılı projeye imza atmış Tomris Giritlioğlu ve şirketi Sis Yapım / Asis Yapım  ile çalışmaktı bence.Seyircinin ilgi ile izlediği projelerde Tomris Hanım’ın ekibinde olmak hem çok yorucu hem de çok güzeldi. Şuan, işimi söylendiği kadar iyi yapıyorsam bunda çok katkıları vardır. Her projede üstüne bir şeyler ekleyerek ve her zaman sektörün en özellikli projelerine imza atmayı hedeflemiş bir yapımcı olduğu için benim kendimi aşmamda ve bu işi en iyi şekilde öğrenmeme olanak sağlamıştır.Proje olarak şu proje diyemeyiz. Çünkü benim yaptığım iş, yapan kişiye popülasyon sağlayan bir iş değil.

Ayrıca, kamera arkasında hiç kimse tek başına bunu ben yaptım oldu diyemez. Herkes kendi alanında çalışırsa başarı her zaman ortak olarak adlandırılır.

-DS : Sponsor Sorumluluğunun zorlukları nelerdir?

-NY: Aslında ben çok keyifli ve uzun vadede size birçok alanda bilgi sahibi olmanızı ve insan ilişkilerinizi geliştirmenizde çok ciddi payları olan bir iş yapıyorum.  Ülkemizde var olan kanallar ve yayın politikaları sebebi ile bu noktada o kadar çok zorluk sayabiliriz ki... Her şeyden önce biz dizilerde reklam veremeyen reklam verenlerle çalışıyoruz ve haliyle kurumsal yapıdan ve bu algıdan biraz uzak oldukları için aslında çok kolay bir iş yapmıyoruz. Ve reel de henüz karşılığı olmayan bir hayal den bahsediyoruz. Henüz yayına girmemiş sadece kanalı belli olan yazılmış oyuncuları bile çok zaman kısmen belli iken biz dekor ve kostüm sponsorlarını bulmuş oluyoruz.

Sebebi, ön hazırlıklar zaman çok kısa olduğu için az zamanda çok iş bitirmek zorunda kalıyoruz. Bu sadece benim için geçerli değil. Kostüm, Sanat, Prodüksiyon, Tüm ekipler  içinde geçerli.

-DS: Projede yer alacak sponsor firmaları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

-NY: Firmaları seçerken sanat yönetmeni, kostüm tasarımcı ve kostüm sorumlularının proje geneli karakterlere göre belirlediği saptamalar oluyor. Giyim tarzı, yaşantısı, kullandığı objeler ve evinin dekorasyonu… Bu belirlemelerin ardından  markaların hedef kitlesi ve ürün gamı dahilinde taleplerimi sunup sponsor olmalarını sağlıyorum. Teklifi sunmadan önce mutlaka gerek web üzerinden gerekse sektöre bağlı mecralardan tespitlerimi yapıyorum.

Trend ürünler moda ve markaları takip ederek bu noktada daha hızlı hareket ediyorum.

-DS : Dönem Dizilerimi yoksa günümüz dizilerine mi sponsor bulmak daha kolay?

-NY: Ben  dönem dizilerinde daha severek çalışıyorum. Çünkü; Bu tip projelerin tv seyircisine geçmişi tekrar görsel bir masal tadında anlatırken  aynı zamanda bir öğretisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü; Geçmişini bilmeyen insan geleceğine yön veremez.

Projeyi sunarken bile  duyduğunuz bir işe emek veriyor olmak bence çok önemli. Bu noktada çalıştığım dizilerin içinde, ‘’Çemberimde Gül Oya’’  ‘’Hatırla Sevgili’’ ‘’Karayılan’’ ‘’Bu Kalp Seni Unutur Mu’’ dizileri  ve ‘’Güz Sancısı’’ film benim için çok önemliydi. Günümüz dizilerinde genellikle aynı markalarla çalıştığımız için bende çok fazla karşılığı olduğunu söyleyemem fakat profesyonel olarak bu bakış açısından kopup gerekeni yapmaya çalışıyorum.

-DS: Dizi veya filmlerde sponsorların önemini açıklayabilir misiniz?

-NY: Sponsor firmaların dizi ve filmlerde bütçe ve görsel anlamda katkısı tartışılmaz. Aynı zamanda doğru bir projede olan doğru ürün entegre eden reklam veren içinde filmin katkısı elbette çok büyük.

Dizi yapımcılığı hızla yükselen ve alt yapısı bence oluşturulmadan var olan bir sektör olduğu için zaman içinde bir çok şirketin yanlış tespitler, bazı yapım şirketleri ve çalışanları tarafından marka değerine sahip  çıkılmayan hareketlerinden dolayı son 5 senedir büyük kurumsallardan dizilere destek alamaz hale geldik.

Ürünlerin iadesi logo yayınındaki istikrarsız ve verilen sözlerin tutulmaması ve sözleşme dışı kullanımlardan dolayı zaman içinde mutsuz firmalarla karşılaşıyoruz. Sinema filmlerinde ağırlıklı olarak ürün entegrasyonu yapılarak ya da farklı alanlarda destekçinin reklamı yapılarak daha prestijli hale getirebiliyoruz durumu. Dizilerde normal de 60 sn. olan jenerik süremizin Rtük tarafından alınan son kararla 20 sn. 5sn. ve kanalda farklı jenerik süreleri ile çelişkili bir dönemden geçiyoruz...

Aslında benim işim kalecilik gibi,,, Hep kurtaran olmak zorundasınız.

 En son tutamadığınız topu sorgular herkes…

Oysa ki, çok top kurtarıyorum...

Sponsor sorumlusu, Nazlı YETER’e  keyifli ve samimi röportajından dolayı  teşekkür ediyoruz.

 

 

YORUMLAR

Web sitemizde yorumlar yapabilmek için buraya tıklayarak üye girişinizi yapmalısınız.
Henüz üye değilseniz, kısa üyelik formumuzu buradan doldurabilirsiniz.

EN GÜNCEL